Vyberte stránku

Při diskusích s občany jsem v poslední době dostal opakovaně otázku, jak pomoci Jesenicku. Ekonomicky slabší okres Olomouckého kraje má skutečně vážné problémy, za nimiž stojí více příčin.

Jednu z nich, totiž geografickou polohu okresu Jeseník, samozřejmě nezměníme. Máme však šanci napomoci lepšímu dopravnímu spojení Jesenicka s centrem Moravy. Rekonstrukce už dříve vybudovaných silnic je samozřejmě důležitá, ale nestačí. Pokud by se nám podařilo najít způsob, jak vyřešit složité cestování přes hory ze Šumperka do Jeseníka, výrazně tím oblasti pomůžeme. Dříve navrhovaný projekt tunelu pod Červenohorským sedlem zatím nenašel dostatečnou podporu, což by nás nemělo odradit v hledání potřebných řešení. Udělejme z dostupnosti Jesenicka velké téma a diskutujme nad ním s občany i odborníky. Přešlapování na místě tamním lidem nepomůže.

V jesenickém okrese nemůžeme počítat s příchodem obrovských zaměstnavatelů dávajících práci stovkám či tisícům lidí. O to více bychom měli oceňovat živnostníky a drobné podnikatele, kteří nabízejí například služby pro turisty. Právě oni jsou ovšem nejvíce zasaženi kroky současné vlády namířenými proti svobodnému podnikání. Rodina provozující malý penzion, lyžařský vlek či občerstvení musí kvůli Babišově elektronické evidenci tržeb vydávat peníze na nesmyslné systémy hlásící finanční správě každý zakoupený čaj a párek v rohlíku.Podnikatelům a klientům to nic pozitivního nepřináší. Zrušme celé EET jako systém přinášející živnostníkům jen zátěž, region na tom může jen vydělat.