Vyberte stránku

V Deníku Extra v příštích dnech vyjdou moje odpovědi na několik otázek zaměřených na současnou vládu i na cíle, kterých bych chtěl jako poslanec dosáhnout. Návštěvníci mého webu si je mohou přečíst už teď. 

V říjnu proběhnou volby do Poslanecké sněmovny, které rozhodnou o příští české vládě. Občanská demokratická strana si do čela kandidátky v Olomouckém kraji vybrala Michala Záchu. Bývalý náměstek přerovského primátora jde do voleb s mottem Svoboda a spravedlnost. Při této příležitosti jsme jej požádali o krátký rozhovor.

Co vás motivuje ucházet se v podzimních volbách o hlasy voličů?

V Občanské demokratické straně jsem už 15 let a prošel jsem si ji od řadového členství přes řízení místního a oblastního sdružení až po současnou práci předsedy regionálního sdružení v Olomouckém kraji. Působím v přerovské městské samosprávě a vedu také majetkoprávní komisi Rady Olomouckého kraje. Považuji proto za logické pokusit se zúročit své zkušenosti také v parlamentní politice.

Jak se díváte na současnou vládu?

Vláda Bohuslava Sobotky, který měl většinu doby za zády Andreje Babiše, přinesla zemi spoustu zákazů a příkazů. Nárůst byrokracie je až neuvěřitelný, nic podobného Česká republika nepamatuje. Především podnikatelé jsou považování za jakési nepřátele státu a vláda s nimi podle toho zachází. Živnostníci i větší firmy čelí povinnosti nejrůznějších hlášení a nepovedené elektronické evidenci tržeb, která je extrémně zatěžuje.

Na druhé straně vláda ignoruje skutečné problémy České republiky. Potřebujeme efektivní sociální systém, který odliší lidi v obtížné životní situaci od lenochů, kterým se nechce pracovat. Potřebujeme školství, které bude děti vzdělávat, a nikoliv jim zakazovat sladké limonády. Potřebujeme vládu schopnou iniciovat reformu Evropské unie. A potřebujeme zemědělskou politiku vracející tomuto oboru původní smysl, tedy výrobu potravin místo pěstování řepky pro chemickou výrobu.

Čeho konkrétně byste chtěl jako poslanec dosáhnout?

Dlouhodobě se věnuji investiční výstavbě a vím, jak složité je v současné době například získat stavební povolení. Rád bych tento systém pomohl změnit a omezit přebujelou byrokracii. Lide by nemělo otravovat zbytečné papírování, když si chtějí například postavit nebo rekonstruovat svůj dům.

Obecně bych chtěl přispět k většímu zájmu především mladých lidí, která o mnohém rozhoduje a když se jí neúčastní, jejich hlas propadá.