Vyberte stránku

V minulých dnech vyšel můj rozhovor v Přerovských listech. Věnuji se v něm především lokálním problémům svého rodného města, ale dotýkám se i obecnějším tématům, například ochraně před povodněmi.

Není obvyklé, aby v čele kandidátky významné politické strany do parlamentních voleb stál občan Přerova. V případě Občanské demokratické strany se to letos podařilo. Obyvatelé města tak budou moci podpořit Michala Záchu, kterého znají z jeho působení na přerovské radnici. Při této příležitosti jsme Michalu Záchovi položili několik otázek.

Proč si členové ODS vybrali do čela kandidátky právě vás?

Museli byste se samozřejmě zeptat především těch, kteří mi dali hlas. Členem Občanské demokratické strany jsem od roku 2002 a prošel jsem stranou od nejnižších pozic až po dnešního předsedu regionální organizace pro Olomoucký kraj. Prožil jsem si tedy s ODS její lepší i horší časy a jsem rád, že strana je dnes opět v plné síle a má obrovskou chuť ve volbách uspět.
Prvotní impuls přišel z mé přerovské domovské organizace, a když se náš lídr z minulých voleb rozhodl mandát neobhajovat, po důkladném zvážení jsem vzal odpovědnost na sebe.

V minulosti jste byl náměstkem primátora statutárního města Přerova. Jak se na toto období díváte?

Byla to doba, kdy jsem se hodně naučil. Jsem zvyklý spoléhat se sám na sebe a na radnici jsem k tomu musel přidat také práci v týmu. Navíc jsem zjistil, že mne práce s občany a pro občany opravdu baví a chtěl bych se jí i nadále věnovat. Mrzí mne, že některé projekty z naší éry zapadly, ale věřím, že se k nim Přerov časem vrátí. Odchodem do opozice se můj přístup k městu nijak nezměnil a nadále pro Přerov pracuji, mimo jiné jako předseda kontrolního výboru zastupitelstva.

Jste známý jako velký fanda sportu. Máte na něj ještě čas?

Času moc není, ale trénování fotbalových nadějí v kozlovickém klubu jsem se nevzdal. Těší mě, že za něj střílejí góly už i moji tři synové, které ke sportu od mládí vedu. Také si nenechám ujít autokros v přerovské Rokli, to je moje velká vášeň. Teď už tam vlastně s mými dětmi chodíme čtyři Záchové.

Co byste chtěl jako poslanec udělat pro Přerov a okolí?

Všichni víme, v jaké dopravní situaci naše město je. Potřebujeme dobudovat dálnici a vyřešit i průjezd Přerovem. V této věci jednoznačně musí spojit síly město, Olomoucký kraj i zástupci obou parlamentních komor a vyvinout silný tlak na Ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic, aby se věci pohnuly kupředu a doprava naše občany co nejméně zatěžovala.

Druhým velkým tématem jsou protipovodňová opatření. Ještě jako náměstkovi primátora se mi podařilo iniciovat a prosadit stavbu zídky na nábřeží dr. Edvarda Beneše, vznikla také zídka u Kazeta. Nyní je nutné v opatřeních dále pokračovat, celkem je jich 13. Pokud se stanu poslancem, pokusím se společně se státním podnikem Povodí Moravy co nejvíce urychlit protipovodňová opatření na celé řece Bečvě, aby se případné opakování povodní z roku 1997 na našem území co nejméně podepsalo.