Vyberte stránku

Čtvrtá a zároveň poslední otázka ankety MF Dnes se zaměřila zdravotnictví.

Je podle vás dostatečně zajištěná v Olomouckém kraji veškerá lékařská pohotovost, zejména pak zubní či ORL? Pokud ne, jaké nabízíte řešení?

V současné době je pohotovost v Olomouckém kraji zajišťována v areálu nemocnic, a to buď přímo u těchto zařízení, nebo v prostorách zdravotnické záchranné služby, která na tomto místě rovněž působí. Je to v dané situaci rozumné řešení, protože pomoc lékařů je tímto způsobem zajištěna i v částech kraje dále od centra, konkrétně na Šumpersku a Jesenicku. Například pohotovost pro děti funguje ve všech pěti okresních městech a navíc ještě ve Šternberku a v Hranicích. Specializované pomoci stomatologa se pak lidem dostane nejen ve Fakultní nemocnici v Olomouci, ale i ve zdravotnických zařízeních v Šumperku a v Jeseníku.

Mnohem větší problém vidím v případě olomoucké letecké záchranné služby, jejíž noční provoz současná vláda před nedávnem ukončila. Vrtulník s lékařem může nyní z krajského města startovat pouze od východu do západu slunce. V noci je nutné čekat na pomoc z Brna nebo z Ostravy. To považuji za velmi nešťastné. Letecká záchranná služba je určena k zásahům v těch nejvypjatějších situacích, kdy jde při záchraně lidských životů doslova o každou minutu. Rozhodnutí koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL ukončit noční provoz letecké záchranné služby v Olomouci proto obyvatele našeho kraje jednoznačně poškozuje a dříve či později na to bohužel některý pacient doplatí.