Vyberte stránku

Bioodpad z přerovských domácností a zahrádek od tohoto týdne může zpracovávat nová kompostárna v Žeravicích. Město rozšířilo původní zařízení z roku 2015, které už kapacitně nestačilo všechen materiál zpracovat. Stavba pobíhající od loňského roku si vyžádala náklady přes 13 milionů korun, část peněz pokryly dotace.

“Jsem rád, že jsme se ve vedení města na vybudování nové kompostárny shodli, byl to krok správným směrem ,” říká 1. náměstek primátora Michal Zácha, který má na starosti komunální služby. Obyvatelé Přerova třídí bioodpad velmi dobře. U rodinných domů mají nádoby, na sídlištích jim slouží velké hnědé kontejnery.

Každý občan města nastřádá ročně skoro 50 kilogramů biologicky rozložitelného komunálního odpadu, dále se pak v Žeravicích zpracovává veškerá travní hmota ze sečení travnatých ploch ve městě. Na tyto objemy už byla kompostárna malá. „Původní kapacita byla 2 a půl tisíce tun bioodpadu ročně, teď můžeme zpracovávat 5 tisíc tun ročně a bude možné kapacitu dále rozšířit,” dodal Michal Zácha. Technické služby města Přerova navíc letos koupily drtič na dřevní hmotu a bioodpad, který umožňuje podrcení vstupního materiálu pro výrobu kompostu. Tím se kvalita přípravy kompostu a jeho produkce ještě zvyšuje.

Kompost, který v areálu žeravické skládky dozraje, se využívá pro zvelebování zelených ploch v Přerově. Přebytky si mohou v určených dnech vyzvednout Přerované. Hradí jen manipulační poplatek ve výši 150 korun, za které získají 300 kilo kvalitního hnojiva pro jejich zahrádky.

S využitím tiskové zprávy a fotografie Magistrátu města Přerova.