Vyberte stránku

„Sebelepší fotbalista bez svých spoluhráčů nic nedokáže,“ říká Michal Zácha

Řada sportovišť, sokoloven se v posledních letech díky krajským investicím proměnila a rozkvetla. Co v této oblasti chystáte v příštím roce?

Máte pravdu, sportovištím v celém regionu prospěly dotační programy, které Olomoucký kraj v uplynulých letech nabízel. Nyní nás kvůli očekávanému výpadku daňových příjmů čeká období, kdy prostředků na tyto účely budeme mít k dispozici podstatně méně. Jako náměstek hejtmana pro tuto oblast mám za sebou první jednání o rozpočtu na rok 2021 a vím, že prognózy budoucího vývoje nejsou nijak příznivé. Přesto se nám podaří spoustu dobrých věcích zachovat i v příštím roce.

Co to bude znamenat v praxi?

Výpadek daňových příjmů kraje a s ní související nutnost šetřit na výdajích samozřejmě není tou nejlepší zprávou pro sportovní kluby. Pokud bych ale chtěl i na tomto vidět alespoň kousek něčeho pozitivního, všichni získají trochu času, aby si mohli pořádně rozmyslet další rozvoj svých areálů a také jej dobře projektově připravit. Až budeme mít období koronaviru za sebou, třeba bude možné tyto programy výrazněji podpořit.

Jak sport a sportovní aktivity v Olomouckém kraji omezil koronavirus?

Omezení daná vládními nařízeními jsou myslím všeobecně známá. Kromě profesionálních sportovců ovšem restrikce dopadly na desítky tisíc rekreačních sportovců. To považuji za velký problém. Začínalo to už u malých dětí, které chtěly cvičit v sokolovnách, pokračovalo přes zrušené hodiny tělocviku našich školáků a zasáhlo i sportování dospělých. Sport ovšem není jen volnočasová aktivita, je to důležitá součást zdravého životního stylu. Několikaměsíční výpadek se jistě negativně projeví. Jak moc, to ukáže čas.

Kultura se přesunula z větší části do online světa, jak je na to sport. Lze tady najít novou příležitost?

Pokud máte na mysli sledování zápasů, tak řadu utkání samozřejmě bylo možné zhlédnout na internetu. Kdo je ale zvyklý prožívat kolektivní sporty přímo na stadionu nebo v hale, ten nemůže být spokojený. Atmosféra je důležitá pro diváky i pro hráče a část prožitku se kvůli omezením nutně musela ztratit.

Vy sám rád sportujete. Jaký sport máte nejraději a je to pro vás i způsob, jak relaxovat?

Jsem celoživotním fandou fotbalu. Považuji kopanou za skvělý sport, který člověka nutí pracovat na sobě a stále se zlepšovat. Zároveň je to kolektivní sport, který ukazuje důležitost spolupráce s ostatními. Sebelepší fotbalista bez svých spoluhráčů nic nedokáže. Považuji to za dobrý příklad, jak má každý z nás přistupovat k životu. Snažit zlepšovat sám sebe a budovat dobré vztahy se svým okolím. Fotbal jsem od mládí hrál, později sem se dal i na trénování těch nejmenších. Dnes k němu vedu své tři syny. Každý zápas je pro nás svátek, který si chodíme pořádně užít. Když kluci v posledních měsících nemohli trénovat se svými kamarády, vyráželi jsme s balonem alespoň sami a snažili se zabavit se alespoň vzájemně. Ve čtyřech je to samozřejmě snazší, než když někdo nemá „parťáka“.

Rozhovor vyšel v prosincovém vydání měsíčníku Krajánek.